Manometre Nasıl Çalışır

Monometre görsel rerefanslar açısından bilgi sağlayan önemli bir parçadır; Sistemdeki akışkanın basıncını gösteren ölçüm aygıtıdır… Farklı olarak kullanılmakta olan akışkan sistemlerde bir çok tür’ de kullanılmaktadırlar.
Monometrelerin bir diğer adı ise basınç saatidir. Monometrelerin bir diğer yeyişle basınç saatlerinin çalışma prensipleri kullanıldığı ortama göre değişmektedir. Bizim bu makalemizde inceleyeceğimiz monometreler hidrolik devrelerde sıklıkla kullanılmakta olan Bourdon tipli mononometrelerdir.

Monometre Bourdan Tip

Bourdan monometre’ ye basınç hattından genel basınçlı akışkan monometre içerisinde bulunan bakır tüp içerisinde dolar bakır tüpün uç kısmında bir bağlantı çubuğu ve çubuğun hemen önünde ise bir dişli mekanizma bulunmaktadır. Basınç arttığı için fiziksel olarak bakır tüp açılmaya çalışır ve önünde bağlı bulunduğu çubuğa kuvvet uygular. Bu hareket dişli mekanizmasını tahrik eder ve ibrenin arkasındaki dişlinin dönmesini ve ibrenin bu sayede hareket etmesini sağlamaktadır

Monometre Şemaları

Firmamızın uzman personelleri tarafından siz değerli iş ortaklarımız için hazırlanmış olan monometre makalemizi inceleyebilir, aynı zamanda kafanıza yine herhangi bir parça hususunda takılan soruları sorabilirsiniz. Aşağıdaki şemalarda monometrelerin çalışma prensiplerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Montaj Öncesi Dikkat Edilecek Konular

• Üreticinin ürünler birlikte size ulaştırdığı kullanma kılavuzunu dikkatli şekilde okumanızı tavsiye ederiz. Montajlama işlemini bu kılavuzdaki talimatlara uyarak yapınız
• Aynı zamana bu kullanma kılavuzunu daha sonra kullanılmak üzere tüm operatörlerin ulaşabileceği yere koyunuz.
• Monometre’ nin montajlanması mutlaka teknik servis personeli ya da bu konuda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.
• Ürünün montajlanasından önce basınç olmamasına dikkat ediniz bu güvenliğiniz için çok önemlidir.
• Ürünün bağlantı yerlerinin kullanacağınız sisteme uyumlu olup olmadığına dikkat ediniz.
• Mevcut sistemdeki basıncı ölçülecek akışkan içerisinde, ürünün tıkanmasına veya diyaframının zarar görmesine sebep olabilecek partikül veya katı tanelerin olmamasına dikkat ediniz. Eğer katı taneli bir akışkan basıncı ölçülecek ise, montaj öncesi mutlak suretle filtre vb. malzemeler ile akışkanı katı tanelerden arındırınız.
• Ürünün katalogta ve kullanma klavuzunda yer alan ve imalatçısı tarafından verilen üst ve alt limit değerleri dışında uygun olmayan sistemlerde kullanmayınız.

Ürünler hakkında detaylı bilgi

Hidropaks ailesi olarak monometre konusunda uzman personelimizle görüşebilir ve ürünlerimizle alakalı detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

En güzel videolar için Youtube Kanalımıza Abone olmak için TIKLAYINIZ
Ürünler hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ

Hidropaks Hidrolik A.Ş.