Bu çalışmada, hidrolik hortumların çeşitlerini, çalışma şartlarına göre uygun hortum seçimi için gerekli olan hesaplama yöntemlerini ve kullanım yerlerine göre doğru hortum seçimi ile yanlış hortum seçimi arasında doğabilecek maliyet analizi ile hidrolik sistemde bulunan hidrolik hortumların montajında yapılan hatalı uygulamalardan kaynaklanarak iş güvenliğini tehlikeye atabilecek uygulamaların önüne geçmek için hidrolik sistemde güvenli çalışma metotları sunulmuştur.

Hidrolik sistemler maden makineleri başta olmak üzere tarım makineleri, yol temizleme araçları, vinçler, iş makineleri, makaslı platformlar, presler, gemi ve yatlar, demir çelik fabrikalarında, hava araçlarında, askeri araçlarda ve hatta lunaparklarda bulunan eğlence araçlarında kullanılmaktadır. Bu sebeple sanayide hidroliğin yeri ve önemi büyüktür. Dünyanın bir çok ülkesinde hidrolik sistemler bilinmekte ve uygulanmaktadır. Ülkemizde bu sektör yeni gelişmekte olduğu için bu konularda bilgi sahibi olmamız önemlidir.

Dünyada hidrolik sistem için kullanılan pompa, valf, filtre, silindir, hidromotor gibi ekipmanlar için gerekli hesapların yapılarak ürün seçimleri ve maliyet analizleri yapılmasına rağmen hidrolik sistemde önemli yeri olan hidrolik hortumlar ve bağlantı elemanları için gerekli hassasiyet gösterilmemektedir.

Hidropaks Hidrolik A.Ş.