Hidrolik Hortum Arızaları

Hidrolik hortum ve hidrolik  ile çalışan ekipmanlarınız varsa hortum arızaları sık sık yaşayabileceğiniz ve iş hayatınızda defalarca başınıza gelecek bir arıza türüdür . Hidro Hortum arızalarının neden kaynaklandığını net olarak anladığınız bu tarz arızalara daha hızlı müdahale edebilecek bu sayede işinizde geri getirilemeyen tek kaynak zamandan tasarruf edeceksiniz hem de ileride hidro hortum satın alırken bu bilgilerden faydalana bileceksiniz.

Hidrolik Hortum Arızaları

Sizde diğer bütün kullanıcılarımız gibi bu makaleye ulaştıysanız  Hidrolik hortum veya hortumlarınızda meydana gelen bir arıza hasıl olmuş demektir.
www.hidropaks.com.tr işinde uzman personeller tarafından bilginize sunulmuş olan hortum arızaları genel nedenleri bu yazıda kaleme alınmış ve bilginize sunulmuştur.

HORTUM KAPAKLI BLİSTER ARIZASI

Hidrolik Hortum kapak kısmında oluşan kabarcık keseleri hortuma ilerler ve bir süre sonra bu kabarcıklar hortumun iç kısmında birikmeye başlar ve zamanla hortum içi akışkanlığını etkiler ve zamanla hortumda bu tarz lokal şişmeler meydana getirir…

Bu problemin çözümü
Hidrolik sıvısının hortum için uygun olup olmadığı kontrol edilir ve eğer uygun değilse uygun akışkanın hortuma nüfuz ettiği bir yerle değiştirilir.

Hortum Tüp Büyüsü

Hortum akışı tamamen kesmesi ya da yavaşlaması durumudur.
Bu durumun başlıca sebebi hortum için uyumsuz sıvı kullanılmasıdır. Hortumlar seçilirken mutlaka sıvıya uygun olarak hortum seçmelisiniz eğer sıvı hortum uyumsuzluğu varsa bu problemle karşılaşmanız işten bile değildir.
ÇÖZÜM: Hidrolik sıvı ile uyumlu olan bir hortum kullanılmasıdır.

Hidrolik Hortum Bükümü

Hidrolik Hortum  rastlanan bükümü genelde iki düzlemde kendini göstermektedir. Şöyle örnek verebiliriz sadece 6 derecelik bir yüksek basınç hortumu bükerek ömrünü %89 kısaltabilir.
Çözüm: Bu hortum probleminin çözüm son derece basittir; Hortumun bükülmesini engellemez için hortumun pozisyonu nu düz bir şekilde ayarlayın ve mümkünse sabitleyin.

Hortum Çatlakları

hortum çatlakları hortumun sahip olduğu kapağın ya da tüpün genellikle aşırı ısıya ya da ozona maruz kalmasından kaynaklanmaktadır.

Bu arıza hortum ömrünü çok kısaltır bu na örnek verecek olursak eğer sadece 15 derece fazla bir ısı hortumun ömrünü tam tamına %50 kısaltmaktadır.

Hidrolik üzerinde çatlaklıklar esnemeden de meydana gelebilir.

ÇÖZÜM

Kullanım alanı referanslarınızı karşılayan veya bir miktar aşan bir hortum tercih etmenizdir. Ayrıca kullanımınız bittikten sonra hortumu ısı kaynağından mümkünse uzaklaştırın

HORTUM KAPLİN DARBESİ

Kuplajın hortumdan ayrıldığı noktadır
Kaplin üflemelarının görülmesinin sebebi yine uygunsuz hortum seçiminden kaynaklanmaktadır.

Uygun referans aralığının takip edildiğinden emin olun ve hortum komelsini gözlemleyin ve değiştirin. Basınç altında bulunan hortum uzunluğunun uygun referans aralığına gelmesi için hortum uzunluğunu ve yönünü ayarlayınız.

Hortum&Kaplin Arayüzü Ağlamak

Yük kısmının hortum ucundan sızması montaj sırasında ki hatalardan ya da kıvırma problemlerinden kaynaklanmaktadır. Aşırı titreme, çekme&gerilme hortum arayüzünü zayıflatır ve sızdırmazlık direncini düşürmektedir bu en sık yaşanan hortum problemlemlerinden biridir

ÇÖZÜM

hortum kıvrılmış ya bükülmüşse akışkanın bir noktada yüksek basınca mahal veren bir duruma sebep oluyorsa gövde yanlış montelenmişse derhal hortumunum kıvrılan, bükülen yerlerini düzeltin ya da düzgün montajı yapılmış başka bir parça ile değişimini sağlayın

Youtube kanalımıza abone olmak için lütfen TIKLAYIN

Uzman personelimizle iletişim kurmak için TIKLAYIN

Hidropaks Hidrolik A.Ş.